Zážitky

Výchovný pořad „Co jsou drogy“ – 17.5.

Dne 17.5. se předškoláci učily rozlišovat co škodí zdraví, a to nejen dětem, ale i dospělým a co zase naopak prospívá. Prostřednictvím vyslechnutého příběhu o dvou dětech, které nalezly na pískovišti injekční stříkačku, naši předškoláci určovaly, co bylo v příběhu správně x špatně a proč, uvědomovaly si možné nebezpečí. Ověřovali jsme si znalosti z oblasti drog, kouření, léků, alkoholu, jak se mají děti zachovat, aby se jim nic nestalo. Vyzdvihli jsme zdravý životní styl (sport, jóga, spánek, pobyt na čerstvém vzduch, různé zájmové aktivity dětí). Děti si zacvičily s Majdou, formou rozstříhaných obrázků, skutečných předmětů a smajlíků určovaly co je škodlivé a prospěšné zdraví. Důležité bylo i zopakovat si, koho oslovit v případě hrozícího nebezpečí.

 

Výlet do ZOOparku Radonice a výlet do Šestajovic – 12.5.

Ve čtvrtek 12.5. se celá mateřská škola vydala na půldenní výlet s dětmi. Jedna skupinka jela za zvířátky do  Zooparku do Radonic. Zde chovají hospodářská i divoce žijící zvířata. Většina zvířat zde našla svůj domov, protože tam kde žila, tak se o ně majitelé již nemohli nebo nechtěli starat. Ve chlévě nebo venku v kotcích měly děti možnost vidět husy, kozy, ovce, skotské krávy, slepice i divočáky s malými selátky. Některá zvířátka mohly krmit (připravené brambory a lupení), což se dětem líbilo. Druhá skupina dětí se vypravila  do Mini ZOO v Šestajovicích, kde na ně čekala také zvířátka (roztomilé kozičky, kačenky, husy, prasátka a další). I tady mohly děti samy krmit přichystaným krmením.  Děti rovněž zaujala další aktivita, která byla pro ně připravena. Měly možnost si dozdobit dvě svíčky, vyrazit mýdlo z  připravených formiček a vytvořit vlastní pastelky. Výlet se nám podařil i díky slunečnému počasí.

 

Interaktivní muzeum Trilopark  Praze – Nuslích – 10.5.

Dne 10. května zde na děti čekala výstava „Nelítostný pravěk“. Děti měly možnost si zahrát na paleontology, odkrývat velkou kostru dravého dinosaura, vyrobit si a namalovat odlitek z různých forem. Vyzkoušely si i práci s preparačním zařízením. Kromě odlitku pravěkých živočichů si odnesly děti i plno zážitků o vyhynulých dinosaurech. Mohly si osahat i pravé dinosauří zuby a kosti, obří zub žraloka megalodona a stoličku mamuta.

 

Ježci a netopýři ve školce – 4.5.

Základní organizace Českého svazu ochránců přírody NYCTALUS se primárně zabývá ochranou netopýrů, ale i jiných živočichů a zvířat. Lektorka starším dětem povídala o péči netopýrů nalezených na území Prahy a chovem hendikepovaných jedinců. Povídání bylo pro děti velmi zajímavé a poutavé, děti i kladly otázky a samozřejmě velkým lákadlem byli i dva živí netopýři, které měly děti možnost si i pohladit a nakrmit červíky. Dozvěděli jsme se o jejich životě v přírodě, čím se živí, co udělat, když by náhodou večer vletěli do místnosti. Menší děti měly možnost se seznámit s živým ježkem a také se dozvěděly něco o jeho životě, např. kde žije, čím se živí, jaký si dělá brloh na spaní. Lektorka přinesla ukázku domečku z listí a předvedla, jak ježek baští červíky.

 

Výchovný pořad „Neznámí lidé“ – 26.4.

Nejstarší děti hledaly ve známých pohádkách (“ O kůzlátkách“, „O Smolíčkovi“ a “ O Budulínkovi“), co udělaly pohádkové postavičky špatně a proč. Působivé scénky umožnily dětem zažít situaci a zaujmout patřičný postoj. Získaly informaci, proč nesmí s nikým cizím někam odejít, proč nikomu neotvírat a od cizích lidí nic nebrat. Děti také čekaly různé hry na postřeh, na orientaci v prostoru, paměť, popis osob a kooperaci při práci ve skupinách.

 

Vítání jara na zahradě – 31.3.

Ve čtvrtek 31. března jsme pro děti na zahradě MŠ připravili akci“ VÍTÁNÍ JARA“ aneb „JARNÍ DOVÁDĚNÍ“. Děti z jednotlivých tříd plnily různé úkoly na sedmi stanovištích. Měly například „rozcvičku se zvířátky“, které i poznávaly na obrázcích, dále je čekal slalom na různých překážkách, skákaly v pytlích jako zajíčci okolo dubu, nebo vázaly pentličky na provázek. I přenášení vajíček od slepičky Boženky na lžíci bylo pro děti zábavné a taky se dětem líbila „popletená pohádka“, kde děti poznávaly, co je v pohádce jinak. Na závěr si ještě společně vyzdobily velikonoční obří vejce. I přes chladné počasí si děti jarní dovádění užily a do svých tříd odcházely spokojené, kde je čekala sladká odměna v podobě velikonočního perníku.